Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (2024)

TCL C855 to telewizor chińskiego producenta z roku 2024 r. będący bezpośrednim następcą udanego telewizora mini-LED TCL C845 z roku 2023. Mimo kilku wad jak problemy z szybkością działania Smart TV czy przeciętna jakość wykonania telewizor oferował bardzo wysoką jasność obrazu zarówno w HDR, jak i SDR. Do tego sprzęt sprzedawany był w atrakcyjnej cenie, która sprawiała, że w budżecie do 6000 zł ciężko było o lepszy telewizor mini-LED.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (1)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Seria C8 nie była początkowo włączona do linii QD mini-LED, jednak od 2024 r. TCL C855 stał się jej częścią. Czy to coś zmienia? W gruncie rzeczy nie, ponieważ to dalej telewizor QLED z podświetleniem mini-LED, a nazwa QD mini-LED to twór stricte marketingowy (tak jak Neo QLED Samsunga) oddzielający podstawowe odbiorniki producenta od tych bardziej rozbudowanych, najczęściej dostępnych w bardzo dużych rozmiarach (98 i 115 cali). Nie oznacza to jednak, że nie wprowadzono żadnych nowości. Producent deklaruje, że telewizory QD mini-LED w porównaniu z wcześniejszymi konstrukcjami TCL oferują jaśniejszy obraz, szersze kąty widzenia i zauważalny wzrost precyzji sterowania podświetleniem (lepsza czerń i kontrast), a same ekrany będą zauważalnie smuklejsze od wcześniejszych telewizorów TCL.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (2)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Sam TCL C855 jest już dostępny w sprzedaży, ale jego aktualne ceny są wyższe od tych sugerowanych:

TCL zrezygnował z wariantu 55 cali na rzecz większego 98 cali, ale to trend, który widoczny jest na całym rynku TV. Sam telewizor na papierze ma wszystko, czego można oczekiwać od modelu w takiej cenie — poszerzona paleta barw (QLED), obsługa wielu standardów HDR (w tym Dolby Vision IQ, HDR10/10+ i HLG) czy rozbudowany systemu nagłośnienia.

Gracze ucieszą się z kolei z dwóch złączy HDMI 2.1 o pełnej przepustowości, obsługi podwyższonej częstotliwości odświeżania obrazu (do 144 Hz) oraz wsparcia AMD FreeSync Premium Pro, VRR i ALLM (automatyczny tryb gry z niższym input lagiem).

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (3)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Tradycyjnie już telewizory TCL obsługują Smart TV od Google (aktualnie to Google TV), które pozwala na korzystanie z większości serwisów streamingowych i VOD takich jak Netflix, Disney+ czy Prime Video. Pozostałe informacje o TCL C855 znajdziecie w tabeli poniżej.

TCL C855 – specyfikacja techniczna
Ekran 65 cali (3840 × 2160 pikseli; UHD), LCD VA, błyszczący, QLED — dodatkowa warstwa kropek kwantowych (Quantum Dot), wielostrefowe podświetlenie mini-LED (1296 stref)
Maksymalna częstotliwość odświeżania obrazu 120 Hz z opcją zwiększenia do 144 Hz lub 240 Hz (dla rozdzielczości Full HD)
Kąty widzenia: pion / poziom 165 / 165 st.
Maksymalna luminancja bieli / temperatura bieli / kontrast 1281,92 cd/m2 / 10241K / 18419:1
Wierność odwzorowania kolorów – błąd delta E 2000: średni/maksymalny 9,09 / 14,71
Zakres wyświetlanych kolorów (pokrycie popularnych przestrzeni barwowych) sRGB – 99,1 proc., DCI-P3 – 93,8 proc.
Wejścia-wyjścia 2 × HDMI 2.0; 2 × HDMI 2.1 (przepustowość 48 Gb/s; jedno z eARC); 1 × antenowe (analogowe + cyfrowe); 1 × S/PDIF; 1 × USB 2.0; 1 × RJ45 (Ethernet); 1 × CL+ (wersja 1,4); 1 x cyfrowe wejście audio; 1 × Mini Jack 3,5 mm; 1 × AV
Łączność bezprzewodowa Wi-Fi 6; Bluetooth 5.2
Wymiary bez podstawki / Waga z podstawką 1445 × 830 × 56 mm / 26,5 kg
Pobór energii / Roczne zużycie energii 101,2 W / 122 kWh/rok
Obsługiwane standardy HDR HDR 10/10+, HLG, Dolby Vision, Dolby Vision IQ
Głośniki Układ 2.2.2 (10 W x 2 + 10 W x 2 + 10 W) firmy Onkyo
Obsługiwane techniki dźwięku Dolby Atmos, DTS:X
System operacyjny Google TV
Informacje dodatkowe Mocowania VESA 400 × 400 mm; obsługa AMD FreeSync Premium Pro
Cena 6999 zł

Wróć do spisu treści

Jedną z największych bolączek TCL C845 była przeciętna jakość wykonania — nie chodzi tylko o obudowę wykonaną z kiepskiego plastiku. Łącznik pomiędzy ekranem a metalową podstawą był na tyle słaby, że podczas montażu i późniejszych testów bałem się, iż 22-kilogramowy wyświetlacz okaże się za ciężki, co skończy się uszkodzeniem telewizora.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (4)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

W TCL C855 naprawiano tę bolączkę i mimo że waga ekranu jest na podobnym poziomie, całość jest po prostu dużo solidniejszą konstrukcją. Po przykręceniu wszystkich elementów (można zrobić to na dwóch wysokościach) ekran nie chybocze się. Podstawa jest na tyle duża i ciężka, że telewizor nie powinien spaść z półki RTV. Niestety antypoślizgowe końcówki przymocowane są kiepskiej jakości klejem i podczas montażu czy wyjmowaniu z pudełka nietrudno o ich oderwanie.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (5)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Innym problemem, z którym uporał się TCL C855 względem C845, jest zmniejszenie grubości ekranu — głębokość w najgłębszym miejscu to 56 mm (w ubiegłorocznym modelu było 79 mm). Nie jest to poziom telewizorów Samsunga, ale w porównaniu z innymi modelami dostępnymi na rynku czy dotychczasowymi telewizorami TCL, które miałem okazję sprawdzić, C855 jest po prostu smukły. Dzięki temu konstrukcja będzie dobrze prezentować się zawieszona na ścianie.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (6)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Do tego obudowa została wykonana z grubszego plastiku, co w połączeniu ze wzorami na tyle (kwadraty) pozwala skutecznie zapomnieć, że mamy do czynienia z telewizorem marki kojarzonej z budżetowością.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (7)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Dzieła dopełniają metalowe ramki okalające ekran (kolor tytan). Całość prezentuje się bardzo solidnie i widać, że TCL stara się wyróżnić swoje telewizory QD mini-LED również pod względem designu.

W kwestii portów otrzymujemy absolutny standard, przy czym warto dodać, że złącze USB 3.0 znajduje się na boku telewizora, a nie w hubie w tylnej części konstrukcji.

TCL odrobił lekcje i wypuszczając na rynek nową odsłonę modelu z serii C8 poprawił nie tylko design telewizora, ale również zadbał o jego jakość wykonania. I choć zdaję sobie sprawę, że to drugo- czy nawet trzeciorzędne kwestie w przypadku tego typu sprzętów (w końcu częściej patrzeć będziemy na przód TV, a nie jego tył), miło, iż TCL C855 zdecydowanie nie musi wstydzić się swojego rodowodu.

Wróć do spisu treści

Pilot rodem z telewizora premium w TCL C855

Jak wspominałem wcześniej, TCL kojarzony jest jako marka stricte budżetowa, jednak swoją serią QD mini-LED Chińczycy chcą pokazać, że oni też potrafią wypuścić na rynek urządzenia aspirujące do miana telewizorów premium. Dlatego w TCL C855 zadbano również o takie detale jak pilot — ten wygląda po prostu świetnie.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (8)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Choć nie zdecydowano się na w pełni metalową obudowę (jedynie górny panel wykonano z wytrzymalszego materiału), jak w telewizorach Hisense z 2023 r., i tak prezentuje się o niebo lepiej niż piloty w TV TCL z lat poprzednich. Nie znajdziemy tu przycisków numerycznych do szybkiego przełączania kanałów w telewizji, a zamiast tego skupiono się na funkcjach Smart TV.

Z poziomu pilota szybko uruchomimy Netfliksa, YouTube'a i Prime Video, a oprócz tego można za jego pomocą korzystać z Asystenta Google lub korzystać z wyszukiwania głosowego.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (10)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Jeśli patrzycie na zdjęcia i zastanawiacie się, gdzie w tym pilocie znajduje się przycisk do pogłaśniania i ściszania, to spieszę donieść, że umieszczono go na boku. Ciekawe rozwiązanie, ale nie wpłynęło na znacząco na komfort korzystania (zarówno negatywnie, jak i pozytywnie). Niemniej jeśli podczas seansu lubicie mieć coś w rękach i często bawicie się wtedy pilotem, warto zwrócić uwagę na ten aspekt, bo często możecie przypadkowo zmienić głośność odtwarzanego materiału.

Czy brak przycisków numeryczny to minus? Dla osób, które korzystają z tradycyjnej telewizji i nie mają oddzielnego dekodera/przystawki, to może być problem, ale jeśli na co dzień używa się tylko Smart TV, to będzie to niezauważalne. Poza tym warto pamiętać, że z poziomu pilota można uruchomić coś na kształt klawiatury ekranowej lub korzystać ze smartfona jako kontrolera dzięki aplikacji Google Home.

Wróć do spisu treści

Smart TV w TCL C855. Google TV działa dobrze, ale zdarzają mu się wpadki

Jedną z największych dotychczasowych bolączek telewizorów TCL jest ospały system Smart TV — dotyczy to zarówno droższych, jak i tańszych modeli, o czym pisałem choćby przy okazji wrażeń po roku korzystania z TCL P638. W TCL C855 Google TV działa zaskakująco sprawnie i zarówno samo oprogramowanie, jak i poszczególne aplikacji błyskawicznie się wczytują.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (11)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Dzięki Google TV mamy dostęp do ogromnej ilości przeróżnych aplikacji, a jeśli jakaś nie została fabrycznie zainstalowana (jak MAX czy Player) można ją pobrać ze sklepu producenta.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (12)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

W niższej sekcji znajdują się polecane materiały z wybranych serwisów (przede wszystkim Prime Video i Disney+), a w każdej chwili możemy też kontynuować przerwany seans, przechodząc do zaczętego filmu czy serialu bezpośrednio z ekranu głównego Google TV. Ta funkcja nie zawsze działa jednak tak dobrze, jak powinna i bywa, że dawno ukończony serial dalej wyświetla się nam jako "oglądaj dalej".

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (13)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

W Google TV możemy również zmieniać ustawienia obrazu i dźwięku lub wybierać pomiędzy kilkoma przygotowanymi trybami. Po wejściu do menu głównego najlepiej od razu wyłączyć wszystkie funkcje związane z oszczędzaniem energii, ponieważ ograniczają one znacząco jasność telewizora.

Niestety w systemie Google TV dalej nie można uruchomić głównego menu przy jednoczesnym oglądaniu — dopiero przy przejściu do sekcji z ustawieniami dźwięku czy obrazu wracamy do śledzenia seansu, co bywa bardzo upierdliwe. Na szczęście TCL w swoich nowych telewizorach umożliwił uruchomienie paska, gdzie można szybko zmienić jasność, uruchomić nowy tryb wyświetlania lub w inny sposób zmodyfikować obraz/dźwięk. Pasek ten włącza się z poziomu pilota (przycisk z trzema kreskami).

To nowość w systemie Google TV na telewizorach TCL, ale jej wdrożenie nie przebiegło bez problemów. Widać to po błędach w tłumaczeniu pokroju "Dolby Wizja" (Dolby Vision) czy "Wielowizja" (funkcja a'la Multi View pozwalająca na wyświetlenie do dwóch okien z obrazem z różnych źródeł). Podobnych wpadek jest więcej i choć nie jest to poziom fatalnej lokalizacji paska dla graczy w TCL C735, zdecydowanie nie przystaje to do telewizora sprzedawanego jako sprzęt premium, który kosztuje blisko 7000 zł.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (14)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Niemniej responsywność Google TV na TCL C855 jest na bardzo dobrym poziomie, co w zasadzie rozwiązuje jedną z poważniejszych bolączek telewizorów tego producenta. Mogę mieć tylko nadzieję, że w tańszych modelach TCL również uda się z czasem zażegnać problemy z ospałym Smart TV.

Wróć do spisu treści

Dźwięk dobry, ale nie topowy. Głośniki Onkyo w TCL C855

TCL od wielu lat chwali się współpracę z firmą Onkyo, która opracowuje systemy audio dla średniopółkowych i droższych telewizorów chińskiego producenta. W TCL C855 postawiono na 50-watowe głośniki w układzie 2.2.2, które zdecydowanie lepiej radzą sobie z podkreślaniem niskich tonów dzięki wsparciu subwoofera. Oznacza to, że muzyka czy efekty dźwiękowe w filmach akcji brzmią po prostu lepiej.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (15)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

W uzyskaniu lepszego dźwięku przestrzennego pomagają Dolby Atmos i DTS:X, a w ustawieniach możemy wybrać jeden z kilku trybów w zależności od tego, jakiego rodzaju treści będziemy konsumować. W trakcie używania telewizora nie natrafiłem na poważne zniekształcenia dźwięku, jednak tak jak w większości telewizorów po podgłośnieniu do maksimum da się słyszeć trzaski.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (16)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Mimo że TCL C855 nie ma topowego dźwięku, to w telewizorach z tego przedziału cenowego ciężko o lepsze efekty. W codziennych zastosowaniach wbudowany system audio będzie bardziej niż okej i sprawdzi się w grach, filmach czy nawet w muzyce jako alternatywa dla przenośnego głośnika na domówce. Jednak osoby zainteresowane "dźwiękowymi doznaniami" i tak będą zmuszone zainwestować w soundbar lub inny zewnętrzny system audio.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (17)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Wróć do spisu treści

TCL C855 również dla graczy. HDMI 2.1 i niski input lag

TCL C855, tak jak większość współczesnych telewizorów, to sprzęt nie tylko do telewizji czy seriali na Netfliksie, ale również maszynka dla graczy. Dzięki dwóm złączom HDMI 2.1 o pełnej przepustowości bez problemu podłączymy do ekranu konsolę obecnej generacji, co pozwoli na wyświetlanie obrazu w 4K przy odświeżaniu 120 Hz. Posiadacze mocnych PC mogą włączyć tryb ze 144 Hz lub grać w rozdzielczości Full HD przy 240 Hz. To nowość wprowadzona na wybranych telewizorach TCL i Hisense w 2023 r., która zagościła również do tegorocznych modeli.

Gracze ucieszą się również z funkcji dodatkowych takich jak VRR (zmienna częstotliwość odświeżania) czy ALLM. Ta ostatnia pozwala znacząco obniżyć input lag, czyli opóźnienie pomiędzy naciśnięciem przycisku na padzie/klawiaturze a pojawieniem się akcji na ekranie. Przy ustawieniach domyślnych input lag wynosi 115,8 ms, a po włączeniu trybu gry wartość ta spada do 14 ms. Wszystko poniżej 20 ms uznać można za topowy wynik dla telewizorów.

Samo granie na TCL C855 jest komfortowe i podczas kilku sesji z konsolą podłączoną do tego sprzętu nie natrafiłem na problemy z poprawnym wyświetlaniem obrazu. Nie mogę nie wspomnieć jednak o dziwnym zachowaniu telewizora, gdy próbowałem uruchomić na nim tryb HDR w grze. Mimo że TV działał, ekran robił się czarny, niezależnie od tego, z którego złącza HDMI korzystałem. Powtórzyło się to kilkukrotnie zarówno na konsoli, jak i PC i za każdym razem konieczny był restart telewizora. Podczas oglądania treści HDR przez aplikacje YouTube czy Prime Video nie natrafiłem na takie problemy.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (19)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Na wspominkę zasługuje również pasek dla graczy, który pozwala szybko przejść do ustawień czy wyświetla, jakie funkcje są uruchomione. Co ważne, widoczny w lewym górnym rogu licznik FPS nie pokazuje tak naprawdę liczby klatek, a aktualną częstotliwość odświeżania ekranu.

Tak naprawdę jedynym problemem TCL C855 w kontekście gier jest tryb HDR. W SDR telewizor sprawdzał się bardzo dobrze, niezależnie od produkcji, jaką uruchomiłem.

Wróć do spisu treści

Telewizor mini-LED bez bloomingu. Obraz w TCL C855

Jeśli chodzi o test wzrokowy, w zasadzie ciężko się do czegokolwiek przyczepić. Czuć, że "mocno świeci", ale dopiero po wyłączeniu funkcji związanych z oszczędzaniem energii (w trakcie pomiarów z użyciem kolorymetru były one nieaktywne). Sam obraz prezentuje się bardzo dobrze zarówno w treściach SDR, jak i HDR, a do tego TCL C855 ma nieco szersze kąty widzenia niż w standardowym telewizorze z matrycą VA.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (20)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

Jedynie podczas wyświetlania statycznych obiektów (np. ramka czy napisy) miejscami pojawiały się artefakty graficzne, ale były one widoczne tylko z bardzo bliskiej odległości (na pewno nie takiej, z jakiej zazwyczaj ogląda się obraz na telewizorze 65 cali). TV od TCL znane są z przeciętnego upłynniacza ruchu, ale tutaj byłem pozytywnie

zaskoczony. Transmisje sportowe wyglądały dobrze, tak samo, jak dynamiczne sceny w grach. Najmocniej jednak zdziwiłem się przy teście podświetlenia TCL C855.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (21)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

TCL skupia się tylko na ekranach LCD i z roku na rok firma wypuszcza ekrany zdolne wyświetlić coraz jaśniejszy obraz. Taki efekt potrafią zapewnić tylko telewizory z wielostrefowym podświetleniem bezpośrednim (FALD), gdzie zastosowano diody mini-LED. Z roku na rok przybywa dobrych i bardzo dobrych telewizorów mini-LED, gdzie stosuje się precyzyjne podświetlenie matrycy, co pozwala osiągnąć wysoki kontrast i głęboką czerń. W takich telewizorach, gdy jasny obiekt wyświetlany jest na ciemnym tle, w teorii powinien rozjaśniać się tylko ten obszar, gdzie znajduje się ten konkretny punkt.

Taką rzecz potrafią telewizory OLED (nawet te najtańsze), ale tam stosuje się zupełnie inne rozwiązanie oparte na diodach samoemisyjnych, które pozwalają ominąć problem podświetlenia matrycy. Ekrany mini-LED miały dogonić OLED-y, jednak wiele z dostępnych na rynku modeli, nawet tych z wyższej półki, ma problem z bloomingiem. Gdy stref jest mało, wokół jasnego punktu widać charakterystyczną poświatę — oznacza to, że do podświetlenia danego obiektu konieczne było "zaangażowanie" sąsiednich stref, przez co czerń wokół jasnego punktu jest szara/wyblakła.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (22)

Foto: Komputer Świat

Telewizor TCL C855

TCL chwali się, że TCL C855 ma aż 1344 takich stref podświetlenia i nasze wyliczenia podczas testów pokrywają się z deklaracjami producenta. W praktyce przełożyło się to na niemal idealną równomierność podświetlenia, co pozwoliło na wyeliminowanie problemu bloomingu. To z kolei umożliwiło uzyskanie bardzo wysokiego kontrastu i świetnej czerni. Jak dokładnie wypada to w liczbach?

Luminancja

Zacznijmy od jasności obrazu, czyli jednego z najważniejszych aspektów przy okazji wyboru monitora czy telewizora. Przy ustawieniach domyślnych luminancja wynosiła 773,06 cd/m2, a maksymalna wartość tego parametru wyniosła 918,27 cd/m2. Tak zwany HDR peak brightness, czyli jasność w treściach HDR zmierzona w oknie, to 1281,92 cd/m2.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (23)

Jeśli spojrzycie na załączony wykres, okaże się, że TCL C845 ma wyższą jasność w HDR, a w treściach SDR przy domyślnych ustawieniach wynosiła ona ok. 1000 cd/m2. Taki wynik udało się uzyskać przy 576 strefach, więc w przypadku TCL C855 mówimy o spadku jasności. Czy to zauważalna różnica? Dla treści SDR tak, jednak blisko 800 cd/m2 to ciągle świetny wynik, który pozwoli skutecznie zredukować odblaski, gdy będziemy oglądać filmy/seriale czy grać w mocno nasłonecznionym pomieszczeniu w letni dzień.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (24)

Foto: Komputer Świat

TCL C855 – krzywa luminancji w trybie standard

Krzywa luminancji dostarcza sporo ciekawych informacji o wyświetlanym obrazie, których nie jest w stanie wychwycić ludzkie oko. W TCL C855 krzywa wyraźnie odbiega od wzorca — osiąga tzw. punkt bieli już przy ok. 40 proc. skali szarości, zamiast przejść łagodnie do prawego boku. Oznacza to, że wyświetlany obraz jest nieco zbyt wyblakły, pozbawiony części detali na skutek za niskiej gammy. Ten parametr można skorygować ręcznie w opcjach lub skorzystać z dodatkowej kalibracji (oprócz tej fabrycznej).

Równomierność podświetlenia

Jak wspominałem wcześniej, TCL C855 ma niemal idealne podświetlenie, co widać na załączonej grafice z testu. Jedynie w prawym dolnym rogu pojawiają się problemy z równomiernym rozprowadzaniem światła — w trakcie testu biała kropka poruszająca się po ciemnym tle miała praktycznie niewidoczną poświatę, ale gdy zjechała ona do dolnej prawej części wyświetlacza, cały róg ekranu mocno się rozświetlił.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (25)

Foto: Komputer Świat

TCL C855 – równomierność podświetlenia

Warto jednocześnie podkreślić, że równomierność podświetlenia ekranu LCD to kwestia indywidualna dla każdego egzemplarza, a sam efekt może być przez jedne osoby bardziej zauważalny, a inne w ogóle nie zwrócą na to uwagi. Niemniej poziom w TCL C855 jest bardzo dobry.

Telewizory LCD z matrycami VA mają najwyższy kontrast, a topowe modele potrafią osiągać od 4000:1 do nawet 8000:1. TCL C855 dzięki bardzo równomiernemu, wielostrefowemu podświetleniu bezpośredniemu znokautował konkurencję — współczynnik kontrastu statycznego (ANSI) przy ustawieniach domyślnych to aż 18419:1. Żaden inny telewizor LCD, który miałem okazję testować, nie osiągnął takiego poziomu.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (26)

Temperatura barwowa bieli

W ustawieniach domyślnych większość współczesnych telewizorów pokazuje obraz o chłodnych barwach — to skutek podwyższonej temperatury barwowej bieli, która fabrycznie ma właśnie zbyt wysoki poziom. W TCL C855 jest podobnie — tutaj zmierzona wartość wynosi 10241 K. Dzięki temu kolory wydają się bardziej "soczyste" i bliższe temu, jak woda, niebo czy las wyglądają w rzeczywistości, jednak w rzeczywistości jest na odwrót.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (27)

Foto: Komputer Świat

TCL C855 – temperatura barwowa bieli w trybie standard

Nie wszystkim to jednak przeszkadza, ponieważ większość ekranów wokół nas wyświetla obraz w taki sposób i zdążyliśmy się do tego przyzwyczaić. Więc gdy w ustawieniach telewizora przestawimy kolory na cieplejsze, obraz wydawał się nam będzie wyblakły, jakby ktoś narzucił na niego filtr. Do tego pojawić się może wrażenie spadku płynności.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (28)

Niemniej 10241 K, choć znacząco odbiega od optimum 6500 K, i tak pozwoliło uplasować się TCL C855 w czołówce testowanych przez nas telewizorów.

Kolory

Temperatura barwowa bieli wpływa również na przekłamanie obrazu, o czym informuje nas błąd delta E2000. Im jest on wyższy, tym wyświetlane kolory odbiegają od tych rzeczywistych. W przypadku TCL C855 mówimy o teoretycznie wysokich średnim i maksymalnym błędzie delta E2000 — to odpowiednio 9,09 i 14,71. W praktyce jednak te wartości nie odbiegają od tego, jak wygląda w innych telewizorach wprost po wyjęciu z pudełka. Przekłamanie obrazu można zniwelować albo dzięki dodatkowej kalibracji, albo ręcznej zmianie kilku parametrów w ustawieniach, takich jak temperatura kolorów.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (29)

Przy okazji omawiania kolorów, jakie wyświetla dany ekran, nie sposób nie wspomnieć o pokryciu szerokiej palety kolorów. W praktyce oznacza to zdolność ekranu do wyświetlenia większej liczby odcieni tych samych barw, dzięki czemu obraz będzie składał się z bardziej nasyconych, "soczystszych" kolorów. Producenci telewizorów i monitorów stosują różne techniki, dzięki którym ich ekrany są szerokogamutowe. To bardzo ważne, ponieważ obecnie wiele TV sprzedawanych jest, jako idealny sprzęt do treści HDR, ale w rzeczywistości większość telewizorów czy monitorów nie będzie w stanie poprawnie wyświetlić obrazu o szerokim zakresie tonalnym. Potrafią to jedynie wyświetlacze o dużym pokryciu szerokiej palety barw takiej jak DCI-P3.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (30)

Foto: Komputer Świat

TCL C855 – gamut DCI-P3 w trybie standard

Telewizory czy monitory OLED bez problemu osiągają ok. 95 proc. pokrycia DCI-P3, ale w przypadku ekranów LCD wyniki są niższe i konieczne jest stosowanie dodatkowych technik. W przypadku TCL C855 są to kropki kwantowe znane z telewizorów QLED, które pozwoliły na osiągnięcie wysokiego poziomu pokrycia zarówno wąskiej palety sRGB, jak i szerszej DCI-P3 — to odpowiednio 99,1 i 93,8 proc.

Gamut pokazuje wyraźne przesunięcie palety barw obsługiwanej przez TCL C855 w kierunku bardziej nasyconej zieleni, co wpływa m.in. na przekłamanie wyświetlanego obrazu. Problem ten można rozwiązać albo za pomocą kalibracji, albo zmianą w ustawieniach eksperckich poprzez "odjęcie" kilku punktów zieleni w sekcji "Balans bieli" (20 punktów).

Wróć do spisu treści

Film, Dynamiczny, a może Standard? Tryby obrazu w TCL C855

Oprócz ustawień domyślnych w telewizorze TCL C855 dostępnych jest kilka dodatkowych trybów obrazu. Mowa o profilach Film, Dynamiczny, Sport, a po podłączeniu konsoli lub komputera i przełączeniu się na tryb gry telewizor wyświetla obraz w trybie PC. Z kolei w wybrane treści można uruchomić w trybie IMAX Enhanced, ale to dotyczy nielicznych filmów i seriali dostępnych w Polsce tylko na Disney+.

Tryb Film

To ustawienie skierowane do wszystkich osób, które preferują cieplejsze barwy. W trybie Film zmierzona temperatura barwowa bieli utrzymuje się poziomie ok. 6500 K (jedynie w bardzo jasnych obrazach osiąga ona wyższą wartość 9389 K). Pozwoliło to na znaczne obniżenie przekłamania obrazu (średni i maksymalny błąd delta E2000 na poziomie 3,7 i 6,28, co jest dobrym wynikiem). W trybie Film dla treści SDR mocno obniża się jasność (242,37 cd/m2), ale poprawia się nieco porycie w szerokiej palecie barw (94 proc. DCI-P3). Tu również udało się zachować wysoki kontrast statyczny na poziomie 18857:1.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (31)

Foto: Komputer Świat

TCL C855 – gamut DCI-P3 w trybie film

To bardzo dobry tryb dla osób planujących seans w nocy przy zgaszonym świetle – dzięki niższej jasności wzrok będzie mniej się męczył. W codziennych zastosowaniach (np. oglądanie telewizji) lepiej postawić na ustawienia standardowe, zwłaszcza jeśli do pokoju wpada dużo światła słonecznego.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (32)

Foto: Komputer Świat

TCL C855 – temperatura barwowa bieli w trybie film

Tryb Dynamiczny

Jeśli byliście kiedyś w sklepie z elektroniką i oglądaliście telewizory na wystawie, najprawdopodobniej były one uruchomione w trybie dynamicznym. Bardzo mocno podbija on jasność (w TCL C855 to aż 1072,67 cd/m2) i kontrast (19084:1), dzięki czemu obraz wydaje się doskonały – kolory są mocno nasycone nawet przy mocnym naświetleniu pomieszczenia. W rzeczywistości jednak jest zupełnie na odwrót, ponieważ obraz wyświetlany w trybie dynamicznym jest pozbawiony głębi.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (33)

Foto: Komputer Świat

TCL C855 – gamut DCI-P3 w trybie dynamicznym

Zbyt wysoki kontrast i jasność sprawiają, że całość staje się wyblakła, a np. odcienie skóry nie mają szczegółów. Tak duże przekłamanie obrazu (średni i maksymalny błąd delta E2000 to 14,3 i 22,69) oraz temperatura barwowa bieli przekraczająca 12000 K sprawiają, że tryb Dynamiczny najlepiej omijać szerokim łukiem. Obraz będzie zbyt niebieski i w dłuższej perspektywie może męczyć wzrok.

Tryb PC

Przy tych ustawieniach jasność spada w porównaniu z ustawieniami domyślnymi do 354,69 cd/m2, ale udaje się zachować dobre odwzorowanie kolorów (średni i maksymalny błąd delta E2000 to odpowiednio 4,48 i 7,36). Temperatura barwowa bieli jest nieco podwyższona (6792 K), a współczynnik kontrastu statycznego spada co prawda do 13300:1, ale ciągle mówimy o świetnym wyniku zapewniającym bardzo dobrą czerń.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (34)

Foto: Komputer Świat

TCL C855 – gamut DCI-P3 w trybie PC

Pod względem pokrycia szerokiej palety mówimy o 93,4 proc. DCI-P3, co również jest bardzo dobrym wynikiem. W połączeniu z niskim input lagiem pozwoli to na zapewnienie komfortowych warunków przy graniu zarówno na PC, jak i konsoli.

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (35)

Foto: Komputer Świat

TCL C855 – temperatura barwowa bieli w trybie PC

Wróć do spisu treści

Test TCL C855 – podsumowanie. Bardzo dobry następca solidnego, budżetowego telewizora mini-LED 120 Hz

Dobry telewizor mini-LED nie musi kosztować majątku, a TCL C855 jest tego najlepszym przykładem. Producentowi udało się naprawić większość bolączek poprzedniego modelu, czyniąc tegoroczny sprzęt idealną propozycją dla osób szukających telewizora do jasnego pomieszczenia. TCL C855 sprawdzi się zarówno przy filmach/serialach, jak i grach, a dzięki bardzo wysokiemu współczynnikowi kontrastu statycznego zapewnia ponadprzeciętną, jak na telewizor LCD, czerń.

Dlatego z czystym sumieniem mogę przyznać TCL C855 wyróżnienie KŚ Poleca:

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (36)

Niestety tak jak w przypadku większości nowych telewizorów, TCL C855 ma za wysoką premierową cenę. Nie jest ona tak duża, jak w przypadku nowości od Samsunga czy LG, ale ciągle warto poczekać na obniżkę przynajmniej 500 zł. Wszystko dlatego, że w cenie do 7000 zł dostać można bardzo dobrego, 65-calowego OLED-a Samsung S90C.

Jeśli natomiast preferujecie telewizory LCD, ubiegłoroczny TCL C845 będzie bardzo dobrym wyborem, zwłaszcza że ciągle można go dostać w sklepach i jest znacząco tańszy od TCL C855. Więc o ile nowy sprzęt jest praktycznie pod każdym względem lepszy od starszego, ta różnica nie jest warta dopłaty aż 1500 zł (dla wersji 65 cali).

Sprawdź cenę testowanego telewizora oraz innych polecanych modeli:

Więcej, lepiej, solidniej. Ten telewizor podbije rynek (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Domingo Moore

Last Updated:

Views: 5795

Rating: 4.2 / 5 (53 voted)

Reviews: 92% of readers found this page helpful

Author information

Name: Domingo Moore

Birthday: 1997-05-20

Address: 6485 Kohler Route, Antonioton, VT 77375-0299

Phone: +3213869077934

Job: Sales Analyst

Hobby: Kayaking, Roller skating, Cabaret, Rugby, Homebrewing, Creative writing, amateur radio

Introduction: My name is Domingo Moore, I am a attractive, gorgeous, funny, jolly, spotless, nice, fantastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.